Image

Zāliena vertikulēšana

Vertikulēšana – zāliena dziļā tīrīšana

Vertikulēšana tiešā tulkojumā nozīmē ‘vertikālā griešana’ – ar speciālu iekārtu zāliena velēna tiek sagraizīta vertikāli, līdz par dažu cm dziļumā.

Papildus tam no velēnas virskārtas tiek iztīrīta organiskā masa un daļēji t.s. zāliena ‘filcs’ – atmirusī, nopļautā zāle, lapas, citi atkritumi, kas sakrājas tieši uz augsnes, nav īpaši redzams, taču noblīvējas un bremzē gaisa, ūdens un barības vielu normālu nokļūšanu augsnē – zāliens novājinās, apstājas augšana un izskatās daudz sliktāk.

Vertikulējot arī izretina zāliena augus, radot jaunus (sagraizot stīgojošās sugas), izņem sūnu, izrauj daļu platlapju nezāles un tādējādi dod vietu jaunai zāliena paaudzei. Vertikulēšanas dziļums atkarīgs no situācijas zālienā un velēnas virskārtā, svarīgi nevertikulēt par dziļu, pilnībā noārdot velēnu. Vertikulē tikai sausu zālienu, kas pirms tam noteikti jānopļauj ne augstāks par 3cm.

Galvenie pareizas vertikulēšanas principi:

  • jāvertikulē aktīvā augšanas fāzē esošs zāliens – pavasarī labākais laiks ir pēc pirmās pļaušanas;
  • vertikulēšanas dziļums atkarīgs no velēnas stāvokļa, svarīgi, ka iekārta augsnē ‘izdzen’ nelielas svītras, to dziļums jābūt ap 0.5-1cm
  • Vertikulēšana būtu jāveic 1-2 reizes sezonā – piem. maijā un septembrī;
  • Ar vertikulieri veic tikai taisnas kustības, jo pagriezienos tas var bojāt velēnu;
  • Pirms vertikulēšanas noteikti jāatzīmē zālienā esoši svešķermeņi un sekla infrastruktūra – laistīšanas galvas, caurules, vadi u.c.

Labi koptam zālienam vertikulēšana jāveic vismaz vienu reizi gadā un katru gadu, noteikti pavasarī. Rudens vertikulēšana nodrošinās zāliena iztīrīšanu pirms ziemas, kas samazinās slimību risku. Vertikulēšanu lietderīgi apvienot ar citiem atjaunojošās kopšanas pasākumiem, īpaši ar piesēšanu, smilšošanu, mēslošanu, aerāciju un citiem. Vertikulēšanas rezultātā radušies atkritumi noteikti jāsavāc no laukuma.

Vertikulēšana vai aerācija?

Šie divi termini parasti tiek jaukti. Aerācija ir process, kura laikā augsnē tiek ievadīts skābeklis. Šim mērķim var kalpot dažādas iekārtas un rīki – sākot no zāliena ‘sadurstīšanas’ ar speciālām naglu kurpēm līdz pat sarežģītām iekārtām, kas futbola laukumos veic dziļirdināšanu, ko veic pat līdz 40cm dziļi. Pareizi veikta vertikulēšana arī ir viens no aerācijas veidiem, jo velēnas virskārtā tiek ievadīts gaiss. Tiesa gan vertikulējot tiek apstrādāta tikai pati augsnes virskārta.


Citi padomi

Apskatīt paklājzāliena piedāvājumu

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Sazinies ar mums

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

Lieliski, ka uzrakstījāt!

EasyGreen pārstāvji ar Jums sazināsies divu darbadienu laikā.

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki