Zāliena pļaušana
Zāliena pļaušana ir svarīgākais darbs
Zāliena regulāra pļaušana veicina zāliena cerošanu un spēcīgu attīstību. Tā rezultātā veidojas blīvs un izturīgs zelmenis ar veselīgu sakņu sistēmu
Pļaušanas principi
Zāliena optimāls garums ir ap 5cm – minimālais garums 3cm.
Pļaušanas augstums un biežums:
- Zālienu pļauj atkarībā no zāliena augšanas ātruma (nemērot pēc dienām, bet zāliena garuma),
- Pļaušanas pamatlikums – nedrīkst nopļaut vairāk par 1/3 daļu no stiebra garuma! Zāliena pamats ir saknes, un virsējā daļa atspoguļo sakņu stāvokli. Jebkurā kritiskā situācijā sakņu augšana apstājas. Nopļaujot vairāk kā 1/3 daļu apstājas sakņu attīstība.
- Ja gaisa t virs 25grādiem, tad pļauj retāk, paaugstinot pļaušanas augstumu par 1-3cm un dažas reizes var nevākt uz zāliena palikušo zaļo masu, kas izžūst un veido zināmu noēnojumu. Vēlāk noteikti viss liekais jāsavāc.
- Katrā pļaušanas reizē vēlams mainīt kustības virzienu, lai ‘neiesēžas’ nevēlams raksts.
Ja zāliens dažādu iemeslu dēļ pāraudzis, to, pie iespējamiem laika apstākļiem jāpļauj kaut katru dienu, nepārkāpjot 1/3 likumu, kamēr nonāk pie vēlamā augstuma. Pļaujot pāraugušu zālienu, nopļautā masa noteikti jāsavāc.
Nopļautās zāles savākšana
Regulāri pļaujot zālienu pareizā augstumā un sausos apstākļos, nekas lieks neveidojas. Šādā gadījumā savācēju vajadzētu lietot katru 4-5 pļaušanas reizi, tādējādi savācot arī vecākus ‘atkritumus’. Ja veidojas nopļautās masas ‘kunkuļi’, vai pļaušana ir par retu, tad noteikti jālieto savācējs. Nopļauto masu var kompostēt.
Zāliena pļaujmašīna
Pļaušana ir svarīgākais zāliena kopšanas darbs, tas ir arī laikietilpīgākais, izņemot, ja pļaušanu uztic pļaušanas robotam
Zāliena pļaušanai dārzā pamatā izmanto rotējošās pļaujmašīnas, tā var būt stumjama, pašgājēja vai traktorīts, uz kā pļāvējs sēž. Pļaušanas iekārtas izvēle visvairāk atkarīga no zāliena platības, plānotā pļaušanas biežuma un vēlamās pļāvuma kvalitātes. Ja vēlas labas kvalitātes zālienu, noteikti jāizvēlas modelis ar nopļautās zāles savācēju.
Mūsdienīgākais un kā zālienam, tā saimniekam draudzīgākais pļaušanas veids ir automātiskais pļaušanas robots. Tas ir izcils palīgs zāliena kopšanā, jo spēj paveikt to, ko mājas apstākļos cilvēks praktiski nevar paveikt:
- Rada izcili vienmērīgu, biezu un skaistu zālienu!
- Pļauj zālienu vismaz 1 reizi dienā;
- Nogriež mazu daļu stiebra, tādējādi neradot zālienam stresu;
- Pļauj neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts laika, var pļaut arī mitru zālienu un lietus laikā;
- Pļauj arī tad, kad saimnieks nav mājās vai pat ir atvaļinājumā, pie tam iekārtas darbību var kontrolēt viedtālrunī;
- Iekārtas darbu var saskaņot ar laistīšanas iekārtas programmu, lai zālienam laistoties, iekārta atpūšas un nesabojā laistītājus;
- Neatsverams palīgs vasarnīcās un lauku mājās;
- Kluss – var pļaut arī sestdienu rītos, netraucējot ne mājiniekus, ne kaimiņus;
- Ekoloģisks – strādā uz elektrības, nav ‘jākrāmējas’ ar degvielu, eļļam;
- Ērtība – dažas reizes sezonā jānomaina asmenīšus un uz ziemu jāatvieno, pavasarī jāpievieno atpakaļ.
- Atbrīvo laiku citiem darbiem dārzā vai atpūtai
Vienīgais arguments, kas joprojām dažkārt izkonkurē robotu, ir saimnieka vēlme pēc fiziskās aktivitātes pēc birojā pavadītas dienas – pastaigas aiz zāles pļāvēja.
Lai gan pļaušanas roboti Latvijā tiek lietoti samērā nesen, novērotas blaknes, kam noteikti jāpievērš uzmanība:
- Robots rada perfekti skaistu zālienu, tāpēc ir vēlme to pieregulēt mazliet zemāk. Pēc tam vēl mazliet zemāk. Un tā, ja pļaušanas augstums samazināts zem 2.5cm, nemanot zāliena zāles izzūd, to vietā zālienu pārņem baltais āboliņš vai citas nezāles. Pļaušanas augstumu dārzā nevajadzētu samazināt zem 3cm, izņemot gadījumus, ja veidots īpaši zemu pļaujams zāliens no speciāli izraudzītām zāliena sugām.
- Ja dārzā ir lieli koki un priedes, pēc vēja jāuzlasa nokritušie zari un čiekuri. Pretējā gadījumā tie notrulina asmenīšus un apdraud normālu robota darbību;
- Vadu sistēmu, kas veido robota darba lauku, parasts iestrādāt pavisam sekli – 1-3 cm vai pat izvilkt virs augsnes un piespraust pie velēnas. Darot dārza darbus ar lāpstu vai citādu instrumentu, ļoti viegli šo vadu pārdurt. Veicot zāliena kopšanas pavasara darbus – vertikulēšanu, aerāciju, vadu sistēma var tikt neatgriezeniski bojāta.
Ja ir vēlme pēc izcilas kvalitātes zāliena, jāiegādājās retāk pieejamā cilindra tipa pļaujmašīnu, kādu izmanto augsta līmeņa futbola laukumos, kas veido daudz precīzāku, ‘tīrāku’ griezumu, līdz ar to glītāku pļāvumu un aiz pļaušanas elementa esošais rullis veido TV ekrānā vērojamās līnijas.
Pļaujmašīnas izvēle, ekspluatācija:
- Jābūt regulējamam pļaušanas augstumam;
- Tai jābūt paredzētai izvēlētajai slodzei (pļaušanas biežums, zāliena virsmas kvalitāte);
- Jāseko līdzi naža asumam (ja nazis ir truls, griezuma vieta ir izteikti negluda, pat bārkstaina, kritiskos gadījumos, sevišķi saulainā laikā, zāliens pēc pļaušanas ‘nosirmo’, t.i. visi lapu gali ir sasisti bārkstīs, kas momentāni izkalst);
Pļaušana rudenī
Rudenī jāturpina zāliena pļaušana tik ilgi, cik ir pieaugums, pat ja tas ir tikai 1cm. Pieredze rāda, ka atkarībā no laika apstākļiem, pēdējās pļaušanas tiek veiktas pat decembrī. Pēdējā pļaušana jāveic uz sezonā lietoto zemāko augstumu, taču ne zemāk par 3.5cm. Pēc pēdējās pļaušanas zāliens jānogrābj un visi atkritumi rūpīgi jāsavāc. Dažkārt rudenī augšana it kā apstājas, taču tad, iestājoties siltākam laikam, atkal atjaunojas. Šādā gadījumā jāturpina pļaut.
Biežākās kļūdas un problēmas pļaušanā
1.Pārāk reti pļauj, atstāj nenovāktu nopļauto masu. Tā var būtiski kaitēt zāliena attīstībai.
2. Neasa pļaujmašīna rada zālienā sirmuma efektu – no lapām neasais nazis izsit mīkstos audus, paliek tikai šķiedras, kas uzreiz saulē izkalst un kļūst baltas.