Vasara
Vasara ir laiks, kad zālienam jākalpo mums – spēles, rotaļas, dārza svētki un nesteidzīgas pastaigas basām kājām pa sulīgi zaļu, vienmērīgu un blīvu zālienu. Ja zāliens tiek atbilstoši kopts, tas būs perfekts.
Pļaušana, laistīšana un mēslošana – vasaras zāliena kopšana ir par pastāvīgiem un regulāriem darbiem
Zāliens aug
Dabā, pat neatkarīgi no cilvēka līdzdalības, pavasaris un vasaras sākums ir izaugsmes laiks. Ja zālienam esam palīdzējuši ar pavasara kopšanas darbiem, vasarā tas ieiet intensīvi augot, jau priecējot ar vienmērību, blīvumu un spirgto zaļumu. Visas vasaras garumā svarīgākais uzdevums ir šīs īpašības noturēt un nepazaudēt, jo izaicinājumu netrūkst arī vasarā
Zāliena pļaušana
Bieži cilvēkiem patīk domāt, ka ir kādi īpaši vai specifiski darbi, kas ‘kā uz burvju mājienu radīs skaistu zālienu.
Izrādās, pats svarīgākais darbs zāliena kopšanā visa gada griezumā, ir pļaušana.
Pļaušana šķiet vienkārša un te ir jāpiekrīt, jo nekā grūta nav, tomēr ir svarīgi zināt galvenos pļaušanas pamatprincipus:
- Pļaujot nedrīkst nopļaut vairāk kā 1/3 no lapas garuma
- Pļaušanas rīks
- Ko darīt ar nopļauto masu
- Kad vislabāk pļaut
- Cik zemu zālienu jāpļauj
- Kādas ir iespējamās kļūdas pļaušanā
Uzziniet visu par zāliena pļaušanu
Zāliena laistīšana
Ūdens ir dzīvības avots, izņēmums nav arī zāliens, jo ūdens augiem nodrošina barības vielu uzņemšanu, transportēšanu augā un transpirāciju (augu ‘elpošanu’ un temperatūras regulāciju). Pareiza un regulāra laistīšana nodrošinās zāliena veiksmīgu augšanu visas vasaras garumā.
Laistīšanas pamatlikums zālienā ir – reti, bet kārtīgi
Uzzini vairāk par zāliena laistīšanu
Zāliena mēslošana vasarā
Vasarā zālienu intensīvi pļaujam, lietojam, izbaudām – tātad, tas visu laiku ataug – ‘ražo’ zaļo masu un strādā, tērējot enerģiju. Lai šo sparu uzturētu, zāliens regulāri ‘jāpabaro’, jeb jāmēslo. Skaidrs, ka ne visi zālieni ir vienādi un ne visu zālienu saimnieku mērķi ir vienādi – tāpēc arī mēslošana jāpielāgo tam, ko sagaidām no sava zāliena.
Mēslojot zālienu, noteikti jāpārzina vairākas lietas:
- Kādu mēslojumu izvēlēties
- Kad pareizi mēslot
- Kā pareizi mēslot
- Kā nekļūdīties mēslojot
Lasīt visu par zāliena mēslošanu
Vasara ir laiks, kad zālienā var būt jāveic arī citi kopšanas pasākumi – nezāļu iznīcināšana, iespējams, jātiek galā ar kādiem kaitēkļiem vai slimībām, varbūt zāliens jāatjauno pēc kāda saviesīga pasākuma, īpaši rūpīgi koptu zālienu gadījumā, iespējams, vēl kādi atjaunojošās kopšanas pasākumi.
Svarīgākais, lai zāliena kopšana ir prieks un aizraušanās un lai vasara ir iespēja baudīt dārzu un zālienu un visu, ko tas spēj sniegt.
Tuvojoties rudenim, kopšanas plāns mainīsies un atslābs – pļaušana jāveic retāk, mēslošana un laistīšana jau ir tikai izņēmuma gadījums, tomēr, lai zāliens arī nākamā pavasarī mūs priecētu, svarīgi pareizi veikt rudens darbus zālienā, lai to pareizi sagatavotu ziemai.