Zāliena laistīšana
Ūdens nozīme zālienā
Pareiza un laicīga zāliena laistīšana ir ļoti svarīgs zāliena kopšanas aspekts.
Ūdens ir augu dzīvotspēju nodrošinošs faktors, pie tam, ūdens kalpo arī kā izšķīdušo barības vielu piegādātājs zāliena augiem.
Zāliena ūdens patēriņš, atkarībā no gaisa temperatūras, iztvaikošanas, zāliena sugām, būves metodes un citiem aspektiem, svārstās no 1-5 L/m2 dienā, taču dažādu faktoru dēļ šis lielums var būtiski atšķirties!
Zālienu var laistīt ar šlūteni, kam pievienots uz zemes vai zemē iestiprināts laistītājs, kas vienmērīgi izsmidzina ūdeni zināmā laukumā. Šis risinājums ir darbietilpīgāks un nepraktiskāks kā iebūvēta automātiskā laistīšanas sistēma, arī dārzā visu laiku ‘mētājas’ šļūtenes, kas traucē un neglīti izskatās. Taču, arī ar parastiem laistītājiem, rīkojoties pareizi un plānveidā, piemājas zālienu var aplaistīt ļoti labi. Noteikti nevajag laistīt zālienu no šlūtenes bez uzgaļa vai ar dārza dušu – viens gadījums var bojāt zālienu, otrs ir praktiski bezjēdzīgs.
Kā laistīt zālienu?
Zāliena laistīšanas pamatlikums – reti, bet pamatīgi.
Ļoti grūti noteikt, cik bieži jālaista zālienu. Tas atkarīgs no pārāk daudziem aspektiem. Tomēr, normālā, bezlietus vasarā, zāliens būtu jālaista vismaz vienu reizi nedēļa. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, laistīšanas intervāls samazinās – jālaista biežāk.
Vienā zāliena laistīšanas reizē uz 1 m2 vajadzīgi aptuveni 10-40 litri ūdens (jāņem vērā ierobežojošie faktori, piemēram, zāliena filca esamība, augsnes mehāniskais sastāvs u.c.), ar aprēķinu, ka zāliens tiek samitrināts, vēlams, 15-20cm dziļi – visā sakņu dziļumā. Ja regulāri tiks mitrināta tikai augsnes virskārta, arī zāliena saknes netieksies dziļumā un zelmenis būs jūtīgs pat pret nelieliem sausuma viļņiem.
Kā noteikt, vai zāliens ir apliets:
- Iedarbina laistāmo ierīci
- Uzņem laiku piem. 20 minūtes;
- dažas minūtes pēc laistīšanas ar lāpstu zālienā izrok lāpstas platuma četrstūri, akurāti izceļot velēnu ar visu augsni;
- izmēra, cik dziļi ir samitrināta augsne. Nepieciešamais mitruma dziļums vismaz 15 cm.
- Ja dziļums nepietiekams – lej vēl, kamēr sasniedz 15cm dziļumu.
- Nav nepieciešams mitrināt augsni dziļāk par 15cm
Šāds eksperiments jāveic vienu reizi – pēc tam būs zināms, cik ilgi jālaista.
Kad laistīt?
Pareizākais zāliena laistīšanas laiks ir agrs rīts – ap saullēktu.
Šādi zāliens saņem optimālu mitrumu, taču jaunā diena ātri nožāvē lapas un velēnas virskārtu, kas samazina dažādu slimību risku un neveicina tādu nezāļu attīstību, kam sekla sakņu sistēma. Tomēr tas nenozīmē, ka laistīšana dienas laikā zālienam kā īpaši kaitē. Vien ekonomisks trūkums – laistot saulainā laikā iztvaiko līdz pat 90% laistāmā ūdens. Ekstrēma sausuma un karstuma gadījumos (virs 30grādiem) iesakāms zāliena dzesēt – pusdienlaikā apm.5 minūtēm ieslēdzot laistītājus, tādējādi dzesējot pašu zelmeni.
Kā noteikt, vai zāliens jālaista?
Ejot pa normālu zālienu, pēdu vietās zāles stiebri ātri paceļas un pēdas izzūd īsā brīdī (protams, ja zāliens ir normāla garuma!). Skaidri simptomi, ja zālienam trūkst ūdens:
- vietām zāliens kļūst zilganpelēks (vēlams uzreiz laistīt);
- uzkāpjot uz zāliena, pēdu vietās zāliens nepaceļas, pat paliek baltas pēdas (tik tālu aizlaist nedrīkst!)