Image

Zāliena nogrābšana

Zāliena nogrābšana ir svarīgs process – zāliens jāuztur tīrs

Zālieniem svarīgi ir regulāri nodrošināt liekās organiskās masas izņemšanu no zelmeņa, kas nodrošina tā tīrību, gaisa brīvu plūsmu un pasargā no organiskās masas uzkrāšanās zelmenī, kas īpaši slikti iespāido zāliena ziemošanu un noved pie tā saucamā ‘zāliena filca’ veidošanās.

Zāliena filcs ir blīva velēnas virskārtā esošā organisko vielu kārta. Tā rodas no dažādiem zāliena atkritumiem – nopļautās masas, atmirušiem augiem, lapām u.c.

Šī masa nespēj pilnībā sadalīties un sadalīšanās stadijā sāk uzkrāties augsnes virspusē, veidojot gaisa un ūdens necaurlaidīgu slāni – zāliena filcu. 1cm zāliena filca spēj uzsūkt 10L ūdens uz 1m2 zāliena! Ja ir izteikts zāliena filcs (>1cm), būtiski tiek traucēta augu sakņu apgāde ar gaisu, barības vielām, ūdeni, pilnvērtīgi nenorit gāzu apmaiņa. Tā rezultātā sakņu augšana pasliktinās, pasliktinās arī zelmeņa stāvoklis un slodzes noturība. Pēc nokrišņiem, neskatoties un labu drenāžu un atbilstošiem augsnes slāņiem, zāliena virskārta ilgi paliek slapja, kas ir ideāls perēklis dažādām nezālēm un slimībām.

Zāliena regulāra un spēcīga nogrābšana ir vienkāršākais veids zāliena regulārai uzturēšanai kārtībā un organiskās masas izņemšanai. Lietojot plastmasas lapu grābekļus ar elastīgiem atsperzariem agresīvi, bet zālienam nekaitīgi ‘izķēmmē’ zelmeni un velēnas virskārtu, paceļot organiskos atkritumus, pie reizes plucinot arī platlapju nezāles. Nogrābt zālienu var kaut reizi mēnesī – tas noteikti nāks par labu.

Īpaši būtiski ir zālienu nogrābt agri pavasarī un sezonai noslēdzoties!

Agri pavasarī, kolīdz iespējams mierīgi staigāt pa atkusušo zālienu, tas ir jānogrābj. Tādējādi tiek bremzēta sniega pelējuma un citu sēņu slimību attīstība, zāliena zelmenis tiek attīrīts no ziemas ‘kūlas’. Garākā pavasarī nenāks par sliktu atkārtot šo procedūru vēlreiz. Pat svarīgāk ir zālienu nogrābt pirms ziemas, lai uz ziemu zelmenī nesaglabātos organiskie atkritumi, kas nav vēlami zāliena pārziemošanai. Izgrābto masu no zāliena rūpīgi jānovāc.

Ja nav vēlmes darboties ar grābekli, tirgū ir pieejami ‘zāliena tīrītāji’, elektriskas iekārtas, kam darbības mehānisms ir nelieli drāts zari, kas rūpīgi izķemmē zāliena zelmeni, bet nebojā augsnes virskārtu.

Organisko masu var savākt arī vertikulējot, taču nogrābšana ir daudz vienkāršāks un zālienam mazāk traumatisks pasākums.

 

 


Citi padomi

Apskatīt paklājzāliena piedāvājumu

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Sazinies ar mums

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

Lieliski, ka uzrakstījāt!

EasyGreen pārstāvji ar Jums sazināsies divu darbadienu laikā.

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki