Zāliena piesēja
Zāliena sēklas
Ja runājam par zāliena sēklas materiālu, tad skaidrs, ka mēs runājam par dažādiem zāliena sēklu maisījumiem, jo veikalā nopērkamās sēklu paciņas, pakas vai maisi ir pildīti ar dažādu zālienzāļu sugu un šķirņu maisījumiem, lai radītu dažādiem lietošanas mērķiem un augšanas (arī kopšanas!) apstākļiem atbilstošāko zālienu. Ideāls zāliens vēl nav radīts, tāpēc, lai iegūtu Jūsu vēlmēm atbilstoši zālienu, jāapvieno vairāku graudzāļu sugu pozitīvās īpašības, lai iespējami tuvotos ideālam.
Mūsu platuma grādos sēklu maisījumus parasti veido no trijām pamatsugām:
- Pļavas skarene (Poa pratensis), ir slodzes noturīga un spējīga atjaunoties pēc izmīdīšanas, kā arī izturīga mūsu ziemās. Šai sugai attīstās pazemes sakneņu dzinumi, tāpēc tā var veiksmīgi aizaugt tukšumus, kas dažādu iemeslu pēc radušies. Tās trūkums ir lēnā dīgšana un attīstība pēc dīgšanas, kas noris ap 4 nedēļas, dodot iespēju citām sugām un nezālēm, kas nesnauž.
- Sarkanā auzene (Festuca Rubra), ir visizturīgākā no visām trim sugām, mazprasīga un pieticīga. Tās dīgšanas laiks ir ap 3 nedēļas. Sarkanā auzene veido ļoti smalku un biezu zelmeni – tās lapiņas ir līdzīgas adatiņām. Parasti tumši zaļā krāsā. Sarkanā auzene nemīl intensīvu lietošanu, tā pavasarī salīdzinoši lēnu ‘mostas’ un dēļ dzinumu blīvumu straujāk kā citas sugas veido zāliena ‘filcu’ un veco kūlu.
- Daudzgadīgā (ganību) airene (Lolium perenne) ir ātraudzīga, lietošanas noturīga un aktīva suga. Tās dīgšanas ātrums ir ap 7 dienām. Šī suga ir galvenā intensīvi lietojamu sporta zālienu un atjaunošanas maisījumu sastāvdaļa, savu ātrās dīgšanas priekšrocību dēļ. Šī suga ir ļoti prasīga pēc labas kopšana, mēslošanas – pie lieliskiem apstākļiem tā veido izturīgu, blīvu un glītu zelmeni. Tās trūkums – šī suga nerada pazemes dzinumus un nespēj aizaugt tukšumus.
Zālienu atjaunojošās piesējas pamatprincipi
- Kvalitatīvā zālienā iesaka piesēju veikt katru gadu, tādējādi uzturot un atjaunojot zelmeņa sastāvu;
- Piesējot svarīgi sēklas atbilstoši iestrādāt, tāpēc ideāli piesējas apstākļi ir pēc zāliena vertikulēšanai vai vismaz ļoti spēcīgas nogrābšanas;
- Zāliena piesēju jāveic ne ātrāk kā maija sākumā, dīgšana labi notiks, kad augsnes t būs vismaz +8 grādi.
- Zālienu sēj vienmērīgi, lietojot izsējas normu 15-30g/m2, kas atkarīgs no situācijas un mērķa.
- Piesēju ieteicams veikt vismaz 2 gājienos (virzienos), lai nodrošinātu maksimāli vienmērīgu
Svarīgi ņemt vērā, ka pēc piesējas jānodrošina iespējami labvēlīgi dīgšanas apstākļi, īpaši mitrums,
tāpēc, sausākā laikā zāliens jālaista katru dienu, lai sēklas visu laiku būtu mitras un neiekalstu. Kolīdz zāliena sēklā sācies dīgšanas process, sēklas iekalšana nozīmē tās bojāeju. Īpašs aprūpes režīms pēc piesējas ir vismaz 2 nedēļas, vai ilgāk, skatoties no situācijas.