Pavasaris
Pavasaris vienmēr nāk ar apsolījumu par jaunu dzīvību un vasaru. Kā viss dārzā, arī zāliens mostas, un mums tam jāpalīdz iespējami ātri atgūties un sākt strauji augt.
No mūsu rīcības pavasarī ir atkarīgs, cik ātri zāliens pēc ziemas sazaļos un būs gan vizuāli baudāms, gan lietojams ierastajā slodzē
Pavasaris zālienā sākas jau rudenī
Zāliena stāvokli, pēc ziemas, būtiski ietekmē paveiktais, tā sagatavošanai šim ekstrēmajam gadalaikam, tātad, kā savu zālienu kopt rudenī un vai nenodarījāt postu ziemā.
Lai vai kā, ziema, sals, sniegs, atkušņi, siltuma periodi, kailsali un viss, kas ar to saistīts, būtiski ietekmē zāliena stāvokli un izskatu pavasarī.
Sniega pelējums
Ja agri pavasarī zālienā ir nelieli laukumiņi ar pelēku vai iesārtu nokrāsu, visticamāk, tas ir sniega pelējums. Sniega pelējums (Microdochia nivalis L) ir sēņu slimība, kas apdraud zālienu ziemas laikā, nav svarīgi, vai ir sniegs vai tā nav. Šo sēni veicina sekojoši apstākļi:
- Nenobriedis zāliens, kas zem sniega segas turpina elpot vai pat augt;
- Neiztīrīts zāliens ar lapām, veco zāli un citiem atkritumiem, kuru organiskā masa ir lieliska mājvieta slimībai;
- Pārāk garš zāliens, kas rudenī nav nopļauts;
- Pārmitra augsnes virskārta, stāvošs ūdens, kas parasti ir risināms jau būvniecības fāzē;
- Nesabalansēts vai aplams mēslošanas režīms.
Ja sniega pelējumu neiznīcina iespējami laikus, zāliena atjaunošanās periods var ieilgt pat līdz vasaras vidum
Kā novērst sniega pelējumu:
- Pareizi sagatavojot zālienu rudenī;
- Zālienu grābjot (tīrot) iespējami agri pavasarī, tādējādi ‘saraujot’ sēnes micēliju un apstādinot izplatību;
- Pareizi mēslojot ar slāpekli saturošiem mēslojumiem.
Ja sniega pelējumu neapkaro, tas turpina izplatīties, gan inficējot jaunas platības, gan palielinot katra konkrētā ‘aplīša’ izmērus, pie tam, to centrā zāliens iznīkst pilnībā.
Zāliena izķemmēšana
Zāliena tīrīšana ir būtiska ne tikai no slimību apkarošanas profilakses viedokļa. Pavasarī, pēc ziemas, zālienā uzkrājušies dažādi atkritumi – koku lapas, dārza atkritumi, atmirusī zāle, pa ziemu, iespējams, savairojusies sūna. Zāliens ziemā ar lietu, sniegu piespiests pie augsnes, bieži vien, ja ziema mitra, uz augsnes virsmas var izveidoties zaļgans aļģu slānis. Šis viss liedz augsnei ātrāk sākt ‘elpot’, iesilt, apgādāt zāliena saknes ar gaisu, ūdeni un barības vielām, kas katru pavasari tik būtiski visiem augiem.
Pat vienkārši nogrābjot zālienu ar asu grābekli, būs izdarīts liels darbs zāliena jaunās sezonas sākuma labsajūtai. Pie tam nogrābšanu, īpaši vecos zālienos, var un vajag atkārtot ar 2 nedēļu intervālu, īpaši, ja turpina attīstīties sniega pelējums.
Svarīgi izmantot pirmo iespējamo mirkli, kad augsne pēc ziemas atkususi, velēna nožuvusi, ka pa to mierīgi var pārvietoties un kārtīgi iztīrīt.
Uzzini vairāk par zāliena tīrīšanu, jo tā būtiska ne tikai pavasarī!
Zāliena mēslošana pavasarī
Zāliens, pēc ziemas ‘guļas’, kad sakņu un lapu apjoms ir zemākajā līmenī, atsāk strauji augt un, pirmkārt tam jāspēj atjaunot sakņu un lapu masu, lai ar saknēm spētu uzņemt barības vielas, ūdeni un gaisu no augsnes un, lai lapas spēj sākt intensīvu barības vielu ražošanu fotosintēzes procesā.
Mēslojums var būtiski palīdzēt augiem sevi atjaunot, pie tam, izdarīt to ātrāk kā konkurentiem – nezālēm, kas arī katru pavasari gatavojas un cer uz jaunu sākumu. Pirmā mēslošana zālienam būtu jāveic brīdī, kad zāliens ‘sāk zaļot’.
Mēslošana ir vitāli svarīga, lai zāliens iespējami īsā laikā atjaunotos
Lai mēslošanu veiktu pareizi, jāpārzina:
- Kādu mēslojumu izvēlēties
- Kad pareizi mēslot
- Kā pareizi mēslot
- Kā nekļūdīties mēslojot
Lasīt visu par zāliena mēslošanu
Zāliena vertikulēšana
Jau brīdī, kad zāliens ir sācis veģetāciju, var būt nepieciešams veikt tā atjaunošanas darbus, kas var sevī ietvert veselu virkni pasākumu, kā zāliena vertikulēšanu, piesēju, aerāciju, mēslošanu un smilšošanu.
Vertikulēšana ir zāliena velēnas virskārtas pamatīga attīrīšana un ‘sagraizīšana’, retinot zāliena augus, izņemot dziļāk esošu organisko masu, ‘atverot’ augsni piesējai, mēslojumam, būtiski samazinot sūnu un ‘traucējot’ nezāles.
Vertikulēšana nav obligāts pasākums visos zālienos un katru gadu. Svarīgākais – vertikulēt pareizi un pareizā laikā! Uzzināt vairāk par vertikulēšanu.
Zāliena piesēja
Ejot gadiem un zālienu lietojot, konkrētai vietai un apstākļiem (augsne, mitrums, gaisma, ēna, barības vielas, kopšana) ietekmējot zāliena augus, zāliena sastāvs izmainās. Ja sākotnēji ir izveidots zāliens kā zelmenis – sastāvēja no konkrēta sugu un šķirņu maisījuma, ar laiku šis sastāvs mainās, pat būtiski – iznīkst sugas, kas nav piemērotas konkrētajiem apstākļiem un savairojas tās, kas konkrētajā vietā jūtas labi. Bieži vien parādās nezāles. Tātad, gan zāliena vizuālā gan lietošanas kvalitāte neizbēgami krīt.
Piesējot jaunas sēklas, kas atbilst lietotāja vēlmēm, var atjaunot vai uzlabot zelmeņa sastāvu, izskatu un lietošanas īpašības.
Piesējot ļoti būtiski pārzināt:
- Kā piesēt
- Kādas sēklas izvēlēties
- Kad piesēt
Zāliena aerācija
Augsnes sablīvēšanās ir nopietna problēma zālienos, jo mazinās gaisa saturs augsnē, augi neaug, zāliens panīkst, to pārņem nezāles un sūna, zālienā sāk parādīties peļķes. Zāliena tīrīšana un pat ne vertikulēšana, neatrisina augsnes sablīvēšanās problēmu. Nepieciešams kas jaudīgāks. Aerācija, kas bieži tiek maldīgi jaukta ar vertikulēšanu, ir gaisa ievadīšana augsnes virsējā slānī. Parasti dārza apstākļos tas ir 5-7cm, taču ar profesionālām iekārtām var sasniegt daudz lielāku dziļumu, panākot sakņu labāku attīstību un uzlabojot zāliena stāvokli. Ir vienkārši aerācijas veidi un tādi, kur bez labām zināšanām un specifiskas tehnikas neiztikt. Aerācija piemājas zālienā ieteicama ne biežāk kā ik pēc 2-5 gadiem.
Vēlams laicīgi plānot un kombinēt dažādās pavasara kopšanas darbības, savietojot tās pareizos laikos un secībā, tādējādi panākot daudz lielāku efektu un iegūstot patiešām perfektu zālienu.
Parasti šie kopšanas darbi tiek realizēti maija sākumā/vidū, kad zāliens aktīvi aug. Kad šie darbi ir paveikti, zāliena kopšana ieiet vasaras režīmā.