Image

Zāliena Aerācija

Zāliena augi skābekli uzņem ar saknēm

Augi tieši ar saknēm uzņem skābekli, tāpēc biežākais iemesls mauriņa sliktai augšanai, sūnas aktivitātei vai pat zāliena iznīkšanai ir tieši augsnes sablīvēšanās un gaisa trūkums augsnē.

Aerācija nozīmē gaisa ievadīšanu augsnē, tāpēc šis ir viens no terminiem, kas rada vislielāko neskaidrību – pēc būtības liels skaits dažādu iekārtu (kam dažādi nosaukumi!) nodrošina gaisa ievadīšanu augsnē – vertkulieri, dziļirdinātāji, aeratori, adatu veltņi, korķu aeratori un daudzi citi.

Zālienu kopšanas izpratnē ar aeratoru saprot iekārtu, kas zālienā veido caurumus, ar vai bez auglīgās augsnes korķu izņemšanas.

Aerācijas process būtiski uzlabo gaisa, ūdens, barības vielu pievadīšanu zāliena saknēm, kas savukārt nodrošina daudz spēcīgāku zāliena augšanu. Tāpat ar aerācijas palīdzību var mainīt/uzlabot augsnes sastāvu, uzlabot augsnes struktūru – irdinot augsni arī dziļākos slāņos – tajā iekļūst gaiss, attīstās saknes un zelmenis. Aerācija ir nopietnākais līdzeklis cīņā ar zāliena filcu, ja tas ir biezāks par 1cm – aerācijas rezultātā šis blīvais slānis tiek caurdurts, līdz ar to nodrošinot gaisa un gāzu apmaiņu, normālu mitruma un barības vielu piekļuvi saknēm. Biezu filcu ar vertikulieri NEVAR iznīcināt.

Kā notiek aerācija?

Ar speciālu iekārtu zālienu ‘sadursta’ nepieciešamajā dziļumā, kas piemājas zālienos parasti ir 3-7 cm dziļi. Futbola laukumos šāda apstrāde var būt pat vairākus desmitus cm dziļi. Tiek izmantojam gan dobtās aeratora tapas, kas izveido caurumus, izņemot ārā augsnes ‘korķus’, gan pildītās tapas, kad augsne vienkārši tiek sacaurumota. Iekārtas ir ļoti dažādas un to izvēle un lietošana prasa izpratni un zināšanas.

Ja lieto aeratoru ar korķu izraušanu, no zāliena izņemtā masa noteikti jānovāc, vēlams to apvienot ar vertikulēšanu – vertikulieris vēl attīra velēnas virsmu un sasmalcina aeratora izņemtos ‘korķus’, tādējādi no dārza netiek ‘aiznesta’ augsne.

Aerāciju jāveic zāliena aktīvas augšanas fāzē – tātad, to var veikt visu sezonu, taču vēlamākais laiks būtu maijs un septembris. Zālienam jābūt nopļautam. Aerāciju lietderīgi apvienot ar mēslošanu, vertikulēšanu, piesēju, smilšošanu un citiem atjaunojošās kopšanas pasākumiem. Par cik aerācijas procesā tiek būtiski palielināta augsnes virsma, kas saskaras ar gaisu, sausā laikā jāparūpējas par iespēju zālienu laistīt gan uzreiz pēc aerācijas, gan 1-2 nedēļas pēc tās.


Citi padomi

Apskatīt paklājzāliena piedāvājumu

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Sazinies ar mums

Uzzini vairāk par paklājzālienu, tā ieklāšanu un izmaksām

Lieliski, ka uzrakstījāt!

EasyGreen pārstāvji ar Jums sazināsies divu darbadienu laikā.

Nav aizpildīti visi obligātie lauki

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!



Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki